Kişisel Gelişim Üzerine

 Üzerine bir kitap yazabilecek kadar kitap okuduğum bir konu olduğu için, üzerine bir kaç kelime bir şeyler yazabilirim diye düşünüyorum. Piyasada bu konu başlığı altında insanların zaaflarından yararlanmak için yazılmış yüzlerce kitap bulunuyor. Eğer başlığında 10 adımda şunu yapın, 5 dakika da evet dedirtin ya da daha basit bir anlatımla blabla sürede blabla başlıklarını görüyorsanız, o kitaptan bir cacık olmayacaktır. Buna emin olabilirsiniz. Kişisel gelişime vakit ayırmayı planlıyorsanız, öncelikle kaynağını araştırmak için kendinize biraz zaman verin. Kıymetli zamanınızı saçma bir konu ile kaybetmeyin.

Kişisel Gelişimde öncelikle şuna dikkat etmek gerekiyor. Yazar ya da konuşmacı kim? ve bunu neden yapıyor? Gerçekten tecrübelerini aktarmak içinse o kişiyi takip etmek gerekir ama sadece umut tacirliği yapacaksa da zaman kaybetmemek. Onun için yazarı mutlaka ama mutlaka araştırın.

Kişisel gelişim kategorisine tam giriyor mu bilmiyorum ama insandan bazı farkındalıkları oluşturduğunu düşündüğüm bir kaç kitabı paylaşmak isterim.
Alışkanlıkların Gücü, Akıl dışı ama öngörülebilir, Outliers kitapları aklıma ilk gelenler. Yaşınız 20 li yılların başındaysa bunları bir an önce okumalısınız.

Kendimce, okumuş olduğum kitaplardan ve izlemiş olduğum konuşmacılardan öğrendiklerimi analiz ettiğimde, kişisel ya da değil başarının tanımını tek bir cümle içerisinde toplayabildiğimi düşünüyorum.

"BAŞARI, TEKRAR EDEN ALIŞKANLIKLARDAN DOĞAR."

Eğer bir şeyi tekrar ede ede alışkanlık haline, yani gerçekten alışkanlık haline getirebiliyorsanız, başarısız olmanız imkansızdır. Yılmadan bir konu üzerinde tekrar tekrar çalışabilmek, sizi fiziksel ve psikolojik olarak yıpratacaktır. Bu konu üzerinde ne kadar ısrarcı olabiliyorsanız, o kadar başarılı olacaksınızdır.

Başarılı olarak nitelendirdiğimiz kişilerin hepsinde bu durumu gözlemek mümkündür. Sporcu, sanatçı ya da iş adamı fark etmiyor. Başarılı dediğimiz herkes sabah erken kalkıyor. İşine, antremanına ya da provasına gidiyor. Günlük en az 8-10 saatini bu konuya ayırıyor. Yemesini, içmesini, eğlencesini her şeyini odaklanmış olduğu konu üzerine planlıyor. Başarının arkasında verilmiş çok fazla özveri var. Bunu akıldan çıkarmamak gerekiyor. Kolay başarı ile ünlü olmanın birbirine karıştırıldığını düşünüyorum. Ünlü diye tabir ettiğimiz herkes başarılı değil bunu sakın unutmayın. Televizyonlarda sadece başarılı kişileri görmüyoruz ve ünlü olmak eşit değil başarılı kişi...

 Bu kadar laf salatasından sonra kendi başarılarımızı nasıl oluşturabiliriz. Sadece kendimizle yarışarak başarılı olabiliriz. Kişisel başarılarınızı kimseyle paylaşmak zorunda değilsiniz. Kimseyle yarış halinde olmak zorunda değilsiniz. Bu hayatta sahip olabileceğiniz en güzel rakip yine sizsiniz. Koşun mesela bir süre, 20 gün nefesiniz kesilinceye kadar koşun... Süre tutun, mesafe ölçün. Bir değerlendirme parametresi oluşturun. 20 gün içerisindeki ilerlemenizi fark ettiğinizde kendinize şaşıracaksınız.

"OLUMSUZ KELİMELERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN."

"yapamam" ve "başaramam"  yerine "DENEYEBİLİRİM", "TEKRAR DENEYEBİLİRİM" demeyi öğrendiğinizde, bir şeylerin değişmeye başladığını gözlemleyeceksiniz. Bunun en güzel tarafı ise, hayata bakış açınız değişecek. Bunu kendinizden esirgemeyin ve sağlığınız el verdiği sürece bir şeyleri denemeyi asla bırakmayın. Deneyimleyin ve tecrübe edin. Gençlik yıllarımızdan sadece deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz canlı kalacak. Korkmayın yaşayın. Mısırlı yazar Naguib Mahfouz 'un anlam dolu bir cümlesi var. "Fear does not prevent death, it prevents life." yani "Korku ölümü engellemez ama yaşamı engeller." Onun için kormayın. Yaşayın. Kendi küçük başarılarımızla mutlu olmayı öğrendiğimiz de hayat daha güzel bir yer olacaktır. Kendinize hedefler koyun. Konsantre olun ve hedefinize emin adımlarla ilerleyin. Her adımınızın sadece 1 metre olacağını unutmayın. 100.000 km 'yi hayal edin ama adımlarınızın 1 metre olduğunu unutmayın.

Bu kadar yazının üzerine  kişisel gelişimi de konu aldık madem, aşağıdaki video'yu izlemenizi önererek konuya son verebilirim. Sağlıcakla kalın.
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar