Öğrenmeyi öğrenmek

İnsan profesyonel iş hayatına geçince ve evlenince bazı öncelikleri ister istemez yer değiştirmek zorunda kalıyor. Ayda yaklaşık 1.500 kişi blogumu ziyaret ediyor. Bu sayı çok az olmasına rağmen beni mutlu etmeye yetiyor. Şöyle ki, ben farkında dahi olmadan her ay 1.500 kişi beni tanıyor :) Bunun için blog 'la ilgili çok teknik olmasada bir şeyler yazmaya ve en azından yazı yazma konusunda kendimi geliştirmeye çalışacağım. Bugünün konusunu kendimce şu şekilde belirlemek istedim.Öğrenmek nasıl öğrenilir...

Sanırım bize okullarda öğretilmeyen ve yegane ihtiyaç duyduğumuz konu bu olsa gerek. Eğer sizde bu konuda bana katılıyorsanız çözüm getirebilmek için bir beyin fırtınası oluşturabiliriz. Öncelikle mesleğim gereği kendi izlediğim bazı yöntemleri paylaşarak konuya girmek istiyorum. Yazılım sektöründeki herkes gibi, sürekli gelişen teknolojiyi takip edebilmek amacıyla her yıl yeni bir şeyleri öğrenmek ve eskilerini unutmak zorunda kalıyorum. Benim hikayem bu şekilde başladı. Öğrenmeyi öğrenmek aslında sistematik olarak tekrar etmek ve elleri kirletmekten geçiyor..


Örnek vermek gerekirse, gitar çalmayı teorik olarak öğrenemezsiniz, parmaklarınızın acıması ve açılması gerekmektedir. Parmaklarınızın acıyacak olmasını bilmeniz ve parmaklarınızı açmanız gerektiğini bilmek bu yetileri kazanmanızı asla sağlamayacaktır. Öğrenmeyi öğrenmeye geri dönecek olursak... öğrenilecek konu= öğrenilecek konunun parçalanarak adımların oluşturulması + teoriği öğrenme + pratik yapma, pratikte istenilen sonuç elde edilemediyse, teoriye geri dönülür...

Teorideki bilgi pratik için yeterli olmuyorsa, konu parçalama yanlış yapılmıştır. Adımların tekrar oluşturulması gerekecektir. Bu sürecin bendeki açılımı bu şekildedir. Yine gitar üzerinden gitmek gerekirse, gitarı tutmayı öğrenmeden, tellere basmaya çalışmak hatalıdır. Hatanızı fark ettiğiniz anda tekrar başa dönmek en iyisi olacaktır. Nerede hata yaptığımı nasıl bileceğim sorusunun cevabı günümüzde çok basittir. İnsanlarla iletişim halinde olabilirsiniz, videolarınızı çekip ya da konuyu tüm detayları ile anlatıp, yorum yapmalarını profesyonellerden isteyebilirsiniz ki forum sayfaları bu konular için var edilmiştir.

Benimde tecrübelerinden yararlandığım insanların bulunduğu bir platform bulunmakta, "inploid.com" ve mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ederim. Hemen hemen aklınıza gelebilecek her soruyu cevaplayabilecek ya da en azından yol gösterebilecek birileri mutlaka olacaktır.

Öğrenmeyi öğrenmek konusunu toparlayacak olursak, Korkmayın. Hazırlanın ve savaşın... Don Kişot'un dediği gibi "Savaşa iyi hazırlanan, Zafer'in yarısını kazanmış sayılır."

Yorumlar

Popüler Yayınlar