Windows 7


Microsoft u pek fazla övmek istemiyorum ama sanırım bu sefer yapması gerekeni yapmış. Sırasıyla Windows 7 hakkında izlenimlerimden bahsedeyim.

Öncelikle format atmayı seven birisiyseniz windows 7 ye hayran kalacaksınız çünkü kurma işlemi ortalama olarak sadece 15-20 dk arasında gerçekleşiyor. Siz dosyaları bu kadar geç kopyaladı kuruluma ne zaman geçer derken o size kurulumun tamamlandığını haber veriyor.Windows 7 ile artık donanımlarınızı tanıtmanız için çok fazla zaman harcamayacaksınız zaten şuan için donanımların %95i tanıyor ve ekstra olarak vista sürücülerini de kullanabiliyorsunuz.-Ama benim acer’im da hala tanımadığı bir donanım var –

Bilgisayarı ilk açdığınızda fark edeceğiniz özellik hızı olacak yaklaşık 40 saniye sonra masaüstünde oluyorsunuz.

Windows 7 de dikkat çeken özelliklerden biriside Görev Çubuğu ile her şey elinizin altında olması. Pencereler ile zaman harcamak zorunda kalmıyorsunuz. Gruplanmış dosyaları ön izleme yapabiliyor ve hatta bu ön izlemelerden kapatabiliyorsunuz.

Dosyalarınız arasında dolaşırken hiçbir bekleme yapmanıza gerek kalmıyor xp den daha hızlı diyebilirim.

Dizüstü kullananlar bilgisayarlarını daha uzun süre açık tutabilecekler çünkü Windows 7 gereksiz processlerden sizi haberdar ediyor.Windows 7’nin özelliklerinden bir tanesi de send feedback. Windows 7 yi kurduğunuzda masaüstünde beliren bu özellik sayesinde windows 7 ile herhangi bir sorununuz olduğunda microsft ile iletişime geçebiliyorsunuz. Bunun için katagoriyi belirleyip derdinizi aktardıktan sonra go go go demeniz yeterli. Ben hiç denemedim ama galiba istekler üzerine windows 7 yi düzenliyorlarmış -bana hiç de inandırıcı gelmedi- Belki Send FeedBack özelliğini Kapatmak isteyebilirsiniz. Bunu için Docums.NET’i ziyaret etmeniz gerekecek.
Pencerelerin ebatlarını değiştirmek emin olun hiç bu kadar kolay olmamıştı. Sayfayı tam ekra n ya da sağ sola hizalama yapabilmek için pencereleri sürekleminiz yeterli. Eski haline geri getirmek için de pencereyi sürükleyerek biraz aşağı çekiyorsunuz. Bu işlemleri kısa yollarlada yapabiliyorsunuz o konuya birazdan değineceğim.
Windows 7 de wordpad,paint ve hesap makineside elden geçirilmiş. Wordpad ve paintte office 2007 temasına benzetilmiş. Hesap makinesi de artık yeniliklere ayak uydurabiliyor.
Artık Kullanıcı Hesapları kontrolü size nefes aldırıyor.Yeni filtreleme sistemi ile Vista’da ki gibi bu çalışsın mı o çalışsın mı diye size bunalıma sokmuyor.
SideBar Windows 7 ile birlikte değişime uğramış artık sağ tarafta çivilemişsiniz gibi durmuyor, onun yerine sidebardaki araçları masaüstünüzde serbestçe dolaştırabiliyorsunuz.

Wi-fi ağları arasında geçiş apmak için trayde bir tıklama yeterli oluyor.-Bence gayet hoş bir yenilik ama henüz kullanma fırsatım olmadı tek bir ağ var :) –


Windows 7 de bazı özellikleri iptal edebilmek için bu işten anlamanız gerekmiyor. Sistem Tray simgelerini istediğiniz gibi belirleyebilip istemediğiniz baloncuklardan kurtulabiliyorsunuz.
Windows 7 ile birlikte Print Sreen tuşunu terk ediyoruz. Başlat menüsünde de görebildiğiniz gibi Snipping Tool ekrandaki görüntünde seçtiğiniz alanı istediğiniz formatta kaydetmenize olanak sağlıyor. Burada gördüğünüz resimlerin bir çoğu onunla oluşturuldu.
-Exstralar-
Windows 7 de usb belleğinizin ne kadarı dolu grafiksel olarak görebiliyorsunuz.-Sanırım bu özellik vista da yoktu-
Dizüstü Bilgisayarlarda Pil Ömrümü daha bi fazla gidiyor(xp'den dahi daha fazla)
Masaüstünüzde ki balığın cinsi beta.

Yorumlar

Popüler Yayınlar