Gitar Çalmaya Başlamak - Kişisel Takvim Çalışmaları

Takvimimi hazırlayarak ilk çalışmamı yapmış bulunmaktaydım. Daha sonra gerekli youtube kanallarını buldum. Gitar için çok fazla yabancı kaynak olmasına rağmen türkçe kaynaklar içerisinde bu işi en iyi yapan kişinin Selim IŞIK olduğuna karar verdim. Youtube videolarını daha önceden göz atmışlığım vardı. Şimdi sistematik olarak çalışmaya başlıyacağım için kendisine ait olan "Elektro Gitar Metodu - Selim Işıkla Gitar Dersleri 1" adlı kitabını aldım. Kitap içeriğinden bahsetmem gerekirse Basım ve editör çalışması oldukça kötü olduğunu belirtmek isterim. Yanında bir adet dvd'de verilmekte henüz dvd içeriğini tam inceleme fırsatım olmadı fakat içerisinde, Guitar pro için zorluk derecelerine göre gruplandırılmış alıştırmaların olduğunu biliyorum. Dilerim ikinci kitabın basımında, yayına girmeden önce bir kaç kişinin daha incelemesini isterler. Belli başlı yazım hataları ve daha ilk sayfalardaki nota isimlerinin kaymış olması, verilen onca emeğe yapılmış bir hakaret gibi geliyor.  Burada ki eksikliğin Selim Bey'den ziyade Bemol Müzik Yayınlarının ilgisizliğinden oluştuğunu düşünüyorum. Şimdi burada şöylede bir durum var. Benim ya da bizim için bu şekilde konuşmak elbette çok kolay, eminim ki bu kitabın basımı esnasından bir yığın sorun ve problemle uğraşmak zorunda kalmışlardır ve ciddi bir efor sarf edilmiştir. Kitabın kötü olduğundan falan bahsetmiyorum sadece basımın özensizliğinden biraz sorunlarım var. Bu kitap sıfırdan gitara başlayan kişiler için oluşturulmuş fakat kitabın belirli sayfalarını açık tutarak karşıma koyamıyorum. Gitar elimdeyken kitabı açık tutabilmek için ekstra ekstra çabaya girmem gerekiyor ki, bence bu olmamalıydı. Tüm bunlara rağmen Selim IŞIK'ı şiddetle takip etmenizi tavsiye ediyorum. Kendisi kendi alanında türkçe kaynak sağlayan en iyi kişi olduğunu düşünüyorum. Youtube kanalı için zaman ayırıyor olması ve paylaşması gerçekten takdire şayan bir şeydir. Kitabı üst satırlarda gömdüm lakin, Selim Bey'in kitabını satın alın. Satın alımlarınızla vermiş olduğunuz destek sonucunda eminim ki bir sonraki basımda bu sorunların hepsi çözülmüş olacaktır.Selim Bey'in kitabına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Gitar seçimi konusunda bir sürü video izledikten ve araştırma yapmaya çalıştıktan sonra anladım ki, bunu tecrübe eden yani anlayan birisi değilseniz, internet araştırması sadece kafanızı daha fazla bulandırıyor. Ya güvendiğiniz ve bu işten anlayan birisiyle alışveriş yapacaksınız ya da dükkana gidip, bütçeniz dahilinde gözünüzü kestirdiğiniz birini alacaksınız. Karar aşamasında çok ince eleyip, sık dokumaya gerek olmadığını düşünüyorum. Benim daha önceden bir klasik gitarım mevcuttu fakat penasız çalamadığım için ve elektro gitara çok fazla heves ettiğimden almaya karar verdim. Ararken bir  arkadaşımın şu an için kendi elektro gitarını kullanmadığını öğrendiğimde ödünç olarak gitarı kendisinden aldım. Eğer çevrenizde ödünç alabileceğiniz biri varsa paranızı koruyabilirsiniz. Hevesiniz belki de o kadar gerçekçi değildir. Gitarı çalmak dışarıdan göründüğü kadar kolay değil. Bunu gitarı elinize aldığınızda çok daha net anlayacaksınız. 

Kaynak bulundu, donanım sağlandı ve artık geri kalan sizin sabrınıza bağlı oluyor. Yeteneğiniz önemli bir etkendir ama yeteneğinizi keşfetmeniz için biraz fazla ter dökmeniz gerekebilir. 


Sağlıcakla kalın.

Yorumlar

Popüler Yayınlar